jantar
Jantar- zlato z moře.
Jde o velmi silný ochranný a uzdravující kámen. Pohlcuje negativitu a pomáhá s rovnováhou, zvyšuje vitalitu, sebedůvěru a přirozený půvab nositele. Podněcuje touhu po naplnění našich snů a pomáhá dosáhnout úspěchu.
Jantar je jeden z nejznámějších a nejvyhledávanějších drahých kamenů, přestože se mezi kameny řadí spíše z tradice. Jedná se totiž o fosilizovanou pryskyřici převážně jehličnatých třetihorních stromů. Pro výrobu šperků je jantar používán už od starší doby kamenné a jeho obliba přetrvala do dnešní doby.
U většiny nabízených jantarů je zachován přírodní ráz, občasná nesouměrnost stříbrného středu není důvodem k reklamaci.
V této kategorii najdete i jantarové korálky s fosilním hmyzem, částmi jiného organického i neorganického materiálu i efektními vzduchovými bublinami.
Kopál- podivuhodná hmota, která je velmi podobná jantaru, vytéká ze stromů, tvrdne, mění strukturu. Houslaři v něm vidí lak, šperkaři ho zasazují do prstenů, restaurátoři ho používají při záchraně obrazů, v Latinské Americe poslouží k odvanutí nechtěných stínů na duši i na těle.
Kopály jsou mladší než pravé jantary, jejich stáří je odhadováno na několik stovek nebo tisíců let. Stáří jantarů se pohybuje spíše v milionech let. Kopál je stejně jako jantar pevný nerost, který lze brousit a leštit a používá se jako šperkový kámen. Na rozdíl od jantaru mohou být kopály o trochu měkčí a jsou zpravidla rozpustné v organických rozpouštědlech, jantar rozpustný není. Kopály zase bývají mnohem více fosiliferní a mohou obsahovat velké množství fosílií různých živočichů a rostlinných zbytků. Fosílie zachovalé v jantaru jsou mnohem vzácnější.