Jsme exkluzivním prodejcem značek True Beadz, Mama Beads, Bella Fascini i distributorem značek X Jewellery, Elfbeads a Elfpetite v České republice

Jak pečovat o šperky?

Věnujete svým šperkům dostatečnou péči? Mají své suché a tmavé místečko, kde čekají až na ně přijde řada, když je zrovna nenosíte? A nebo je jen tak položíte na noční stolek? Odkládáte své náramky, řetízky před tréninkem v posilovně, návštěvou bazénu nebo při práci na zahradě, úklidu a práci s chemikáliemi? Necháte si je čas od času vyčistit u odborníků nebo se do čištění pouštíte sami? A zacházíte s nimi při domácím čištění opravdu šetrně? 

Máme pro vás několik základních pravidel a rad jak se o své korálky, přívěsky, náramky- šperky starat a co se nimi  dělat a naopak nedělat, aby vám zůstaly stále tak krásné, jako když jste je poprvé spatřili v našem obchodě.

Uchovávání šperků a pravidelná péče o ně má velký vliv na jejich vzhled. Při správné péči budou vaše šperky- přívěsky, korálky vypadat báječně dlouhá léta. 

Aby vám stříbrné korálky, náramky a přívěsky dělaly stále stejnou parádu, je třeba je malinko ( a klidně i hodně ♥) rozmazlovat. Základem je správné skladování, tedy sucho a tma. Optimální je je zabalit jednotlivé kousky do hedvábného papíru a uložit do šperkovnice. 

Nejlepší péči poskytnou vašim šperkům v klenotnictví, kde jsou na čištění šperků řádně vybaveni. Profesionální čištění laserem nebo ultrazvukem zcela odstraní všechny nečistoty a usazeniny na vašem šperku. Čištění šperků s drahými kameny a perlami je lepší přenechat odborníkovi nebo se s ním alespoň poradit.

♥Jak stříbro vyčistit?

Můžete své šperky odnést k odborníkovi a nechat si je vyčistit profesionálně, např. ultrazvukem- to doporučujeme! ♥ Další možností je zajít do drogerie nebo klenotnictví a zakoupit speciální roztok na čištění stříbra nebo čistící utěrky. Utěrky jsou šetrnější a rozhodně velmi vhodné pro šperky s kameny.

Nejčastější a nejjednodušší domácí metodou je čištění pomocí leštícího hadříku- utěrky, kterou zakoupíte v každém zlatnictví, občas je dáváme i my jako dárky k nákupům. Leštící hadřík je vyroben z měkké látky a je napuštěn šetrnou chemikálií a jeho třením o stříbrný šperk dochází k leštění a odstraňování oxidace. Jakmile je hadřík na některém místě špinavý, nelze touto částí znovu provádět čistění. Hadřík se po čase opotřebuje a je třeba sehnat nový.

Své šperky vyčistíte i pomocí prostředků, které máte běžně doma. Podle "babských" rad údajně funguje kypřící prášek, jedlá soda nebo sůl, které nasypete do mističky (ne kovové), vyložené alobalem. Zalijete horkou vodou, vložíte šperky a necháte chvíli působit. Podobně prý funguje i roztok s citronovou šťávou nebo s octem. Další z možností je použití měkkého zubního kartáčku a teplé mýdlové vody, před začátkem čištění se ujistěte, že máte opravdu velmi měkký zubní kartáček a teplou nikoli horkou vodu a šetrné mýdlo nebo mycí prostředek. Pro silně znečištěné přívěsky- šperky se doporučuje namočit celý kus do teplé mýdlové vody na několik minut a až následně začít šperk čistit.

Nikdy šperk nečistěte zubní pastou nebo chemickými prostředky, které nejsou k tomuto účelu přímo určeny. Gumové či latexové rukavice připravují šperk o lesk.

My můžeme s klidným svědomím doporučit speciální leštící hadřík nebo svěření do odborné péče.

Ať tak či tak, buďte velmi jemní, opatrní a ke svým stříbrným šperkům se chovejte hezky. Oplatí vám to a budou vás zdobit.

♥ Jak omezit černání stříbra? 

Stříbrné šperky mají tendenci častým nošením ztrácet svůj lesk a a povrch může po čase vypadat lehce nažloutlý, začernalý. V případě, že své přívěsky, náramky- šperky nebudete čas od času čistit může dojít k jejich zčernání. Toto zčernání je výsledkem oxidace. U některých stříbrných šperků se oxidace používá jako povrchová úprava záměrně a to hlavě k dekoračním účelům- například některé náramky a přívěsky značky OHM. Proto i při vybírání šperků dávejte pozor na typ produktu, který si vybíráte. Chraňte své šperky před kontaktem s chemickými látkami - krémy, parfémy, laky na vlasy, chlórem, sírou apod ( po nanesení tělové kosmetiky vyčkejte alespoň 10 minut a pak teprve si nasaďte náramek), stejně tak zabraňte styku s vlhkem, které urychluje proces oxidace. I správné uskladnění Vašich šperků Vám tyto vlivy pomůže minimalizovat. Při běžném nošení Vašich náramků či náhrdelníků k těmto reakcím v malé míře dochází a tím se lesk šperku stejně pomaličku ztrácí, jde o přirozenou reakci stříbra na okolní prostředí. Ztráta lesku či černání stříbra jsou možná trochu nepříjemné, ale naštěstí nejsou trvalé a lze je celkem snadno odstranit.

♥ Jak pečovat o perly? 

Dbejte, prosím, zvýšené pozornosti při čištění šperků,  které jsou zdobeny perlami. Perly jsou vyrobeny z organických- přírodních materiálů a mohou být snadno poškrábány nebo jinak poškozeny.

♥ Jak pečovat o špeky se zirkony?

Stejně jako při ošetřování perel je i při domácím čištění šperků se zirkony je třeba dávat větší pozor, aby štětinky kartáčku neporušily usazení zirkonu a nedošlo k jejich odpadnutí. Špeky se vsazenými zirkony chraňte před vlhkem, předejdete tak jejich jejich vypadávání či barevným  změnám.

♥Jak pečovat o kožený náramek? 

Náramky s kůže nesmí přijít do styku s vodou. Otření vlhkým hadříkem je obvykle postačující. Pokud se dostane nečistota na náramek, je dobré jej ihned otřít, aby se nevstřebala. Doporučujeme alespoň jednou měsíčně promazat kožený náramek olejem či krémem určeným k ošetřování kůže a kožených výrobků. V opačném případě může docházet k popraskání náramku. Časem můžete zpozorovat jemné změny barevnosti nebo prodloužení koženého náramku, což je ovlivněno používáním i počtem přívěsků. Z tohoto důvodu se doporučuje nošení 3-5 korálků, přívěsků- záleží i na velikosti jednotlivých kousků a délce náramku. 

♥ Jak pečovat o drahé kameny? 

Některé drahé kameny jsou opravdu poměrně měkké a jsou náchylné na poškrábání nebo poleptání, zvýšené opatrnosti dbejte při čištění a ukládání především jantarů. Nebezpečím jsou pro korálky z polodrahokamů i kosmetické přípravky, které mohou nechtěně urychlit stárnutí nebo dokonce znehodnocení korálku, přívěsku. Většina druhů drahých kamenů je citlivá na náhlou změnu teploty, ale i například na dlouhý pobyt na přímém slunci, v horké vodě, hrozí jim změna barvy nebo popraskání.

♥ Jak správně šperky uchovávat?

Nedoporučujeme uchovávat šperky v koupelně nebo jinde ve vlhku. Stejně tak nedoporučujeme uchovávání šperků v kovových krabičkách- ty jsou určeny pouze pro bezpečnou přepravu z našeho eshopu k vám, uložením v nich může dojít urychlení oxidace šperku! Šperky doporučujeme uchovávat v šperkovnicích k tomu určených. 

Ať už odkládáte své náramky a další špeky jen na noc, nebo na delší dobu, je vhodné pro ně mít připravené místo, kde budou uloženy samostatně, odděleny jeden od druhého. Doporučujeme pořídit si šperkovnici vyloženou měkkým materiálem s dostatečným množstvím přihrádek. I diamant se může poškrábat, a to zase o jiný diamant, nepovažujte tedy své šperky za nezničitelné a všem věnujte dostatečnou péči. Odkládáte-li své náramky v průběhu dne mimo domov, určitě je nedávejte jen tak na volno do kabelky nebo dokonce do peněženky k mincím, kontakt s jiným kovem by je mohl poškodit. Nejlepší je mít pro takové případy v kabelce připravené malé cestovní šperkovnice, do kterých můžete šperky schovat, náš obchod jich má v nabídce několik druhů.  

Vybírat z nabídky šperkovnic můžete zde: 

 
Starejte se s láskou o své šperky a ony vám na oplátku budou přinášet radost a obdiv ♥